Do góry

Sztuką jest żyć szczęśliwie.

sztuką jest żyć szczęśliwie

Ile razy każdy z nas zadaje sobie pytanie czym jest szczęście i jak żyć, żeby żyć szczęśliwie. Czy determinantą naszego obecnego życia jest tylko stan posiadania? Czy szczęście można zmierzyć przy pomocy zasobności naszego rachunku osobistego w banku? A może przelicznikiem jest ilość gotówki na spełnienie każdej zachcianki swojej i dziecka? Czy każda fanaberia i jej spełnienie przez zakup tudzież wydanie pieniędzy sprawia, że raptem stajemy się szczęśliwi?

Często wyznaczamy sobie kolejne cele i etapy przez spełnienie których niby ten stan szczęścia osiągniemy. Kolejna super hiper fantastyczna praca, która pozwoli nam na zawrotny rozwój kariery. Blask fleszy i sławy nie tylko w znaczeniu bycia gwiazdą, czyli osobą medialną, ale taką nawet gwiazdą na skalę chociażby rodzinnych achów i ochów bywa dla niektórych wyznacznikiem szczęścia.

Czy to jest tak, że jak kupimy kolejne mieszkanie, albo wybudujemy wymarzony dom to będziemy mistrzami w sztuce jak żyć szczęśliwie. Może nowy, jeszcze pachnący fabryką super szybki samochód sprawi, że szczęśliwi będziemy bez granic. Tylko pytanie, czy to już taki zupełnie bezmiar szczęścia, że i dzięki temu całkiem i na całe życie będziemy szczęśliwi. A może co chwilę nowe i markowe ubrania, kosmetyki, buty i torebki sprawią, że to szczęście wyleje się z tych kosmicznie markowych gadżetów? Ja wątpię, a Wy?

Każdy lubi posiadać co modne i ładne, ale może nie każdy stawia znak równości między mam i posiadam, a tym kiedy tak naprawdę czuję się szczęśliwy jako człowiek. To nie łatwe zadanie czuć się w życiu szczęśliwym człowiekiem. To nie takie proste osiągnąć swój wewnętrzny zen i widzieć na co dzień powody do szczęścia, a nie tylko powody do narzekania i ciągłego niezadowolenia. Takie właśnie ciągłe marudzenie zaburza prawdziwy obraz rzeczywistości, z której możemy być dumni i szczęśliwi w życiu każdego dnia. Choć bywa, że czasem ciężko jest teoretycznie w szaleńczym biegu dnia codziennego ujrzeć to szczęście, ale ono jest w życiu każdego człowieka. Tylko trzeba otworzyć szeroko oczy i swoje serce.

Prawdopodobnie dla każdego szczęście może być zupełnie różne i na różnym etapie życia.

Prawdopodobnie dla wielu ludzi szczęście jest bardzo podobne, bo oznacza posiadanie zdrowia, rodziny, dzieci, bycia w dobrym małżeństwie, posiadania przyjaciół etc.

Prawdopodobnie większość ludzi w różnych momentach swojego życia czuje się szczęśliwymi, ale pytanie czy wiedzą już, że sztuką jest żyć szczęśliwie. Tak zupełnie świadomie czuć szczęście.

Choć dni matki bywają różne. Mniej i bardziej intensywne. No dobra, zazwyczaj są jak ślizg na boso po płynącej lawie, gdzie nie ma się czasu na zerknięcie, czy dupa się przez przypadek już nie pali. To w tej części życia dotyczącej bycia mamą też warto nauczyć się być kompletnie szczęśliwą. To się da zrobić.

sztuką jest żyć szczęśliwie

Tylko trzeba przestać się wkuropatwiać, że dzieci znów się drą jak opętane, bo to przecież właśnie od tego jest dzieciństwo, bo jak dorosną to marnie trochę już nad sobą nie panować i drzeć się gdzie popadnie. Trzeba przestać się wściekać, że znów stoi Ci ta istota przy nogawie i skamli o zabawę czy inną tak niby błahą sprawę, bo przecież za kilka lat to w nosie będzie to dziecie miało zabawy z nudną matką. Wrzucić na luz trzeba czasem, bo jak pranie, prasowanie dłużej poczeka to nie będzie płakało i tęskniło jak dziecko, które z chęcią przytuli się do mamy, która uwolni swe myśli od obowiązków, a wyjdzie na spacer taki też dla siebie, a nie tylko, bo dziecko trzeba wyprowadzić. A dwudaniowy obiad to żaden wyznacznik dobrej i kochającej mamy. Jasne fajnie taki zjeść, ale lepiej go wspólnie przygotować, a jak się nie chce to i zupę dwa razy tą samą też można zjeść. A co kto to zauważy jak czas będzie fajnie spędzony.

Tak abstrahując od mieć, chcieć mieć i musieć zrobić to lepiej jest złapać oddech w piersi uśmiechnąć się do siebie i zacząć widzieć co pięknego się tworzy i jak fajne się ma dzieci i życie. Przecież są fajne, prawda? Nawet jak wywiercą dziurę do samego kręgosłupa, a na uspokojenie policzysz do tryliona to jak opadną emocje to znów widzisz, że to najcudowniejsze co się w życiu stworzyło. I bez względu na to ile masz, ile dasz to prawdziwym szczęściem jest kochać i być kochanym. Umieć czasem odpuścić, czasem złamać zasady, żeby czuć to ciepłe uczucie, które miłością i szczęściem jest zwane. Sztuką jest żyć szczęśliwie każdego dnia, chociażby z najmniejszego powodu, a każdy już ten powód musi znaleźć własny.

Ja mam ich miliony. Nauczyłam się cieszyć czym się da, ale i dalej miewam stany zapalne, które staram się eliminować. Tak będzie całe życie, bo życie to nieustanna sinusoida chwil dobrych i mniej dobrych. Jednak podstawą jest dostrzegać piękno w sobie i ludziach. Cieszyć się każdym nawet najmniejszym osiągniętym już w jakimś stopniu wewnętrznym stanem zen, który sprawia, że sztukę życia szczęśliwie mamy w sobie.

sztuką jest żyć szczęśliwie

  • 1553

KOMENTARZE

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *