Do góry

Moje domowe sposoby na przeziębienie.

Przyszły długo wyczekiwane mrozy, a z nimi tradycyjnie zaczynam chorować i muszę przygotowywać moje domowe sposoby na przeziębienie. Co do mrozów to choć jestem zdecydowanie ciepłolubna to zawsze cieszy mnie nastanie zimy, bo z niej tyle frajdy dla dzieciaków, a ja z kolei uwielbiam śnieg skrzypiący pod butami i te swetry grube, szale zamaszyste, czapy grubaśne, skarpety ciepłe i całe to opatulanie się w przytulne ubrania. Tylko tego śniegu jeszcze u mnie do dziś było brak, ale co się odwlecze to nie uciecze i śniegowce dzielnie już czekające na swój czas dziś miały swój debiut.

domowe sposoby na przeziębienie

W zimę najbardziej uświadamiam sobie, że mam takie brzydkie przyzwyczajenie, że często pędzę z punktu A do punktu B razem z dziećmi, a ten co musi nagrzać samochód, wsadzić do fotelików dwójkę dzieci, rozebrać je, zapiąć je w pasy, rozłożyć wózek i wrzucić go do bagażnika, dojechać do celu i ponownie, wyjąć i złożyć wózek, ubrać dzieci, wyjąć dzieci, toreb tryliony i popędzić dalej do celu ten wie, że o zapięciu swojej kurtki, namotaniu kochanego szalika czy założeniu czapki można jakoś tak zupełnie zapomnieć. A mi się to zdarza jakoś tak nagminnie, jakby to babcia moja powiedziała rozchełstana wiecznie, albo jak filistyn jakiś. I na efekty długo czekać nie trzeba i tak wczoraj oto matka mądra wybrała się z dziećmi na wycieczkę i sapiąc jak parowóz odhaczyła zapakowywanie i wypakowywanie wszystkich, łykając w tym czasie mrozu ile się dało i efekt taki, że jeszcze wczorajszego wieczoru głos straciłam, choroba mnie bierze, migdały bolały i inne utrapieństwa się czepiały. Jednak moje niezastąpione domowe sposoby na przeziębienie i jak cudownie się złożyło, że dziś dzień wolny od pracy, więc Pan tata w domu obecny przejął dzielnie obowiązki domowe, a ja postawiłam się na nogi tymi właśnie moimi domowymi sposobami na przeziębienie. Polecam, bo podobno mamy nie mogą iść na L4, więc radzić sobie doraźnie musimy i jednak może by tak na przyszłość kurtkę chociaż w tym biegu zapinać…

 

Po pierwsze wygrzewam się w bardzo ciepłej kąpieli, ubieram się w piżamkę i hops do łóżka, a reszta sama się robi, mąż i dzieci nic ode mnie nie chcą przynoszą tylko smakołyki dla chorej mamusi, mąż daje lecznicze buziaki, a dzieci bardzo nie hałasują. Taaak to we śnie, a teraz rzeczywistość :)

Herbata z lipy moja podstawa zestawu startowego początkującego chorowicza. Jak tylko czuję, że się coś ze mną dzieje, lub jest mi dziwnie zimno zaparzam sobie herbatę z lipy i wypijam ją możliwie jak najgorętszą. Czasem urozmaicam ten napar miodem i cytryną albo sokiem z malin jednak trzeba wtedy dla zachowania właściwości miodu mieć już napar nieco przestudzony. W domowym leczeniu naparem z kwiatów lipy najważniejszą właściwością jest napotność, należy również pamiętać, że herbata ta jest moczopędna i powinno się dodatkowo nawadniać organizm.

Czosnek, którego w czystej świeżej postaci mój żołądek nie do końca lubi, no dobrze on go nie cierpi. Jednak w skrajnych sytuacjach z przeziębieniem, robię sobie kanapkę z masłem, plasterkami czosnku, odrobiną soli, startym na tarce żółtym serem i kropelką majonezu. Wiem, że to bomba kaloryczna, ale przecież chory potrzebuje dodatkowej energii, a ja smak świeżego prawdziwego palącego czosnku jestem w stanie tolerować tylko w takiej postaci.

Drugim często stosowanym przeze mnie napojem jest herbata z imbirem, miodem i cytryną lub z dużą ilością prawdziwego soku malinowego robionego przez moją mamę.

Maść rozgrzewająca to must have mojej domowej apteczki plus witamina C1000 i już prawie staję na nogi.

W razie kataru sprzęt, z którym nie rozstaję się od lat, a mianowicie nebumizator i częste inhalacje z soli morskiej.

domowe sposoby na przeziębienie

Najskuteczniejsza płukanka do nosa: ostrzegam nie jest to przyjemne, ale niesamowicie skuteczne przy najgorszym katarze: potrzebna jest strzykawka i sól morska (do kupienia w ampułkach w aptece). Cały trik polega na wstrzykiwaniu i zaciąganiu soli przy odpowiednim ułożeniu głowy i rąk. Lewą ręką wstrzykujesz płyn do prawej dziurki nosa przechylając głowę na lewą stronę, a później odwrotnie, czyli prawa ręka wstrzykuje sól do lewej dziurki nosa, a głowa jest przechylona na prawą stronę. Nie jest to przyjemny zabieg, trochę to trwało zanim zaakceptowałam całą procedurę, ale teraz bez niego przy katarze ani rusz.

Na katar dobry jest też okład z podgrzanej na patelni soli gruboziarnistej zawiniętej w gazik i dodatkową ścierkę, żeby się nie poparzyć.

Stare jak świat oddychanie przez kilka minut nad przygotowanym w misce lub garnku gorącym naparem z rumianku albo wody z kilkoma kroplami olejku miętowego lub eukaliptusowego z głową przykrytą ręcznikiem.

Na męczący kaszel przygotowuję syrop z cebuli. Drobno siekam cebulę, zasypuję ją w słoiku cukrem, czekam, aż cebula puści sok i wypijam taki syrop po łyżce kilka razy dziennie.

Na bóle gardła koniecznie robię kilka razy dziennie płukanki z roztworu soli kuchennej i wody. Katorga chyba dla mnie największa, ale skuteczna jak nic, więc cierp ciało jak się o siebie nie dbało.

Jestem typem chorowitym, dlatego doskonale wiem, jak ważne jest w czasie osłabienia organizmu zwolnić i mniej od siebie wymagać. Nie sprzątam i nie tworzę cudów na drążku tylko staram się spokojnie przetrwać dzień z dwoma bardzo aktywnymi dzieciaczkami, dużo czytamy, wspólnie leżymy, wymyślam zabawy, które nie wymagają tańców i do tego pamiętam tak samo jak każdego dnia o właściwej diecie i dostarczaniu organizmowi niezbędnych wartości odżywczych.

Napiszcie mi koniecznie jakie macie swoje domowe sposoby na radzenie sobie z przeziębieniem.

domowe sposoby na przeziębienie

 • 5
 • 789

KOMENTARZE

 • SergeY9 sierpień 2016/18:10
  fdksljflkdsjflksdjflksdjfklsdjfklsdajfkljasklf;jadslkfjdaslkfjasdklfjasdkljf;alsdjflasdjfas
 • fsfsd9 sierpień 2016/18:35
  jl;fjasl;gfjdsl;kfjasdklfj sadkl; fj sdalkjf sadl;k fj sadfs
 • fsfsd9 sierpień 2016/18:35
  ;lfjkadsl;jsdlkgj adfkljgalfk djgl;k jkl;sdgj gklaj ;lga gfa

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *