Do góry

Jak urządzić kącik artystyczny dla dziecka?

Dziś o naszym ulubionym miejscu w domu. Miejscu w którym, albo w obrębie, którego spędzamy większość czasu. Jestem totalnie zafiksowana na punkcie kreatywnego spędzania czasu. Sama od dziecka uwielbiałam rysować, malować, kombinować, tworzyć co tylko wyobraźnia mi podpowiedziała z różnych dostępnych materiałów i rzeczy. Moja radość jest tym większa, że moja córka zaraża się uwielbieniem do wszelkich manualnych zajęć. Nic się oczywiście z powietrza nie bierze, bo pierwsze kredki, stolik i krzesełka do kącika artystycznego pojawiły się u nas bardzo wcześnie, a wiadomo, że żeby dziecko czymś się interesowało to fajnie jak robi to ze swoim rodzicem. Podwaliny artystycznego kąciaka stworzyliśmy jak Marcelina miała półtora roku. Wtedy w salonie stanął stolik i krzesełka przy których zasiadałyśmy kiedy tylko Marcelina miała ochotę. I okazało się, że udostępnianie dziecku różnych możliwości w sposób niewymuszony wzbudza i rozwija jego zainteresowania.

Większość dnia spędzamy w salonie połączonym z kuchnią i wiedziałam od początku, że przestrzeń w domu będzie zawsze zagospodarowana dla wszystkich, a miejsce dzieci nie będzie tylko w ich pokojach, bo duszą i sercem naszego domu jesteśmy my wszyscy. Stąd też mimo tego, że Marcelina ma swój pokój dostosowany do jej potrzeb w zupełnie naturalny sposób salon został również urządzony tak aby był przestrzenią zaspokajającą potrzeby każdego z domowników. Salon jest nie tylko miejscem odpoczynku dla nas wszystkich, ale i centrum codziennej egzystencji, w której znaczącym miejscem wbrew pozorom nie jest olbrzymia kanapa, na której odpoczywamy, ale przede wszystkim funkcjonalnie urządzony kącik artystyczny zwany też kącikiem kreatywnym.

Jak urządzić kącik kreatywny dla dziecka?

Zawsze moim marzeniem było to, żebyśmy stworzyli wspólną przestrzeń przyjazną dla nas i dla dzieci. Miejsce, które będzie zachęcało ich do różnych aktywności od malowania, klejenia, układania klocków i puzzli po tarzanie się po podłodze. A przyznam Wam, że wieczorem kiedy już dzieci śpią z radością spoglądamy w ten kącik, który w nas samych wywołuje olbrzymią satysfakcję, bo wiemy jak wiele wspaniałych chwil tam spędzamy. Przy tym swoją estetyką idealnie wkomponowuje się w cały wygląd salonu i dodaje mu wyjątkowego ciepła, bo widać, że w domu są dzieci, które mają swoje radosne twórcze miejsce.

Uwielbiam białe wnętrza to dla mnie podstawa aranżacji naszych przestrzeni. Białe meble, jasny dywan choć zapewne on wzbudzi w Was najwięcej pytań, bo jak to możliwe przy dwójce maluchów mieć wielki jasny dywan w salonie, który jest czysty. Otóż da się, ale to już temat na inny wpis. I nie biegam codziennie ze środkami czystości żeby świecił nieskazitelnością. Zdarzają się oczywiście plamy, ale to jakieś pojedyncze zabrudzenia łatwe do usunięcia i zazwyczaj spowodowane są przez najmłodszego członka naszej rodziny, który to jeszcze ma nie do końca skoordynowaną umiejętność trzymania śliny w buzi. ;)

Jak urządzić kącik kreatywny dla dziecka?

Wracając do głównego pytania „Jak urządzić kącik artystyczny dla dziecka”? Każdy musi wybrać odpowiednie dla siebie miejsce. W naszym przypadku jak już wiecie wybraliśmy salon, ale równie wspaniałym miejscem jest pokoik dziecka, aby dziecko miało dostęp do różnych form spędzania czasu, a jego wnętrze pobudzało go do rozwoju własnej kreatywności, a także stymulowało rozwój umiejętności skupienia się i koncentracji. Po dobraniu odpowiedniego miejsca na ustawienie stolika z krzesełkiem, które będzie dobrze oświetlone, kolejnym krokiem jest wyposażenie tego kącika w meble ułatwiające małemu artyście swobodne korzystanie z wybranych przez niego materiałów. U nas zawisły trzy półeczki, na których ustawiamy kolorowanki, ćwiczenia i książeczki. Zdecydowałam się również na zawieszenie pięknego białego domku z półkami, na którym na stałe stoi zawsze plastelina w przeróżnych kolorach, a w pojemnikach posegregowane są naklejki, pianki, cekiny, pompony, słowem najróżniejsze faktury do tworzenia niepowtarzalnych prac plastycznych będące jednocześnie świetnym sensorycznym bodźcem.

Jak urządzić kącik kreatywny dla dziecka?

Warto w kąciku artystycznym umieścić półki, na których możecie poukładać wszystko czego tylko dusza zapragnie. Pomoce fajnie jest pogrupować tematycznie, a dla łatwego użytkowania, poukładać w koszyczkach lub walizeczkach. Ułatwia to utrzymywanie czystości, a przejrzystość zachęca dziecko do różnych aktywności, bo nie ma dla dziecka nic bardziej zniechęcającego niż miliony gadżetów, z których ciężko jest cokolwiek wybrać. Dlatego u nas w walizkach mamy stempelki, nożyczki, kleje i farbki, z których Marcelina może korzystać kiedy tylko ma ochotę. W zasięgu ręki są też puzzle, układanki, domino. W dużych pudłach uzbierała się już pokaźna kolekcja klocków lego, a na pozostałych pułkach leżą gry rodzinne i zręcznościowe, zgadywanki, nawlekanki, przewlekanki, układanki magnetyczne i jedna z kilku biblioteczek w domu. Mam zwyczaj co jakiś czas nieco zmieniać zawartość półek chowając jedne zabawki, a wyjmując w to miejsce inne. Zamysł jest prosty nic się nie nudzi, co jakiś czas pojawiają się nowości, a co jakiś czas okazuje się, że „stara” zabawka, która nie wzbudzała już wielkiego entuzjazmu, nagle po miesiącu nieobecności jest odkrywana na nowo i daje mnóstwo radości.

Jak urządzić kącik kreatywny dla dziecka?

Pięknym zwieńczeniem i ukoronowaniem całego projektu kącika artystycznego było zaaranżowanie ściany, która miała nadać wyjątkowości i świeżości temu miejscu. Pomysłów miałam kilka, ale żaden do końca nie zdobywał mojego serca. Pierwotnie planowałam pomalować ścianę jakąś farbą, ale ten pomysł jak szybko się pojawił tak jeszcze szybciej znikł, bo zwykła farba była za mało intrygująca. Później zastanawiałam się nad jakimiś naklejkami w geometryczne kształty, ale wszystko było zbyt małe i zaburzające proporcje tego kącika. Dwoiłam się i troiłam, żeby znaleźć coś na miarę naszych potrzeb. Coś odpowiednich rozmiarów, intrygującego kształtem i kolorem, stanowiącego idealne dopełnienie do tej naszej ukochanej przestrzeni. Niezwykle ucieszyłam się kiedy odezwała się do nas firma MyLoview z propozycją współpracy w zakresie aranżacji wnętrz. Znana mi już doskonale, bo miałam już przyjemność obcować z ich produktem. Wiedziałam, że nareszcie zwieńczymy projekt kąciku artystycznego. Wzór, który wybrałam w rzeczywistości przerósł moje oczekiwania, mam nadzieję, że kącik artystyczny podoba się Wam równie bardzo jak i mi. Jestem wyjątkowo wymagająca, ale zastosowany wydruk lateksowy zaskoczył mnie niezwykle, bo wydruki faktycznie są najwyższej jakości. Poza walorami estetycznymi równie ważna jest dla mnie jakość wykonania i skład wydruków. Niezmiernie cieszy mnie fakt, że firma MyLoview w swoich produktach stara się nie tylko o niezwykle nasycone barwy fototapet i naklejek, ale również ich skład jest atestowany i oparty na naturalnych składnikach, który jest bezpieczny dla dzieci.

Jak kurier przywiózł nam przesyłkę to w pierwszej kolejności poza zachwytem, naklejka została przeze mnie obwąchana, bo nie wyobrażałam sobie smrodu kleju w kąciku dziecięcym. I tu moje kolejne zaskoczenie, bo zapach jest całkowicie neutralny i gdyby nie świadomość, że to naklejka to nie poznałabym, że tam jest jakikolwiek klej. Samo naklejenie naklejki jest banalnie proste: odklejasz i przyklejasz :) dla mnie poziom ekspert, zero paprania się w kleju, brudzenia powierzchni nie tam gdzie trzeba i innych utrudnień. Poddałam ją dodatkowemu testowi na wytrzymałość przy ewentualnym artyźmie zastosowanym na jej powierzchni niż kartka. Wymazałam naklejkę kredką świecową, flamastrem i pieczątkami z tuszem i nie miałam najmniejszego problemu ze zmyciem śladów przy użyciu najzwyklejszej wody z płynem na gąbce. Wilgoć nie spowodowała, ani rozmazania nadruku lateksowego, ani nie zdeformowała samej naklejki. Z ciekawości oderwałam naklejkę od ściany i ucieszyłam się, że nie niszczy ona powierzchni, na której została przyklejona. Nie oderwała się ani farba od ściany, ani klej nie został na ścianie. Dla mnie tak właśnie powinny zostać wykonane takie produkty w najwyższej technologii i najlepszej jakości.

Jak urządzić kącik kreatywny dla dziecka?

Jak już wiecie chwilowo jesteśmy w trakcie przeprowadzki, ale kolejna odsłona naszego kącika artystycznego jeszcze nastąpi, a zdjęć z piękną naklejką firmy MyLoview mam wiele, więc jeszcze oczy tym pięknym miejscem nacieszymy.

Mam nadzieję, że zainspirowałam Was naszą aranżacją i jestem bardzo ciekawa Waszych opinii o naszym wnętrzu.

Meble Ikea

Naklejka na ścianę Myloview.pl

Półki na ścianę Mywoodvillage

Domek na ścianę Mywoodvillage

Kule CottonBallLights

Jak urządzić kącik kreatywny dla dziecka?

Jak urządzić kącik kreatywny dla dziecka?

Jak urządzić kącik kreatywny dla dziecka?

Jak urządzić kącik kreatywny dla dziecka?

Jak urządzić kącik kreatywny dla dziecka?

Jak urządzić kącik kreatywny dla dziecka?

Jak urządzić kącik kreatywny dla dziecka?

  • 3210

KOMENTARZE

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *